Dítě s koronavirem v LMŠ Jelínek

Dítě s koronavirem v Lesní mateřské škole Jelínek
(vychází v kunštátském zpravodaji – červenec)

V Lesní mateřské škole Jelínek jsme se při znovuotevření v polovině května řídili doporučeními ministerstva školství. Všichni rodiče podepsali prohlášení o bezinfekčnosti a zpřísnili jsme hygienické standardy ve školce.

V neděli večer 14. 6.  si maminka jednoho našeho dítěte všimla, že její dítě je velmi unavené a má mírně zvýšenou teplotu. Nedalo jí to, a aby měla jistotu, že její dítě je zdravé a nikoho neohrozí, vyhledala v pondělí ráno soukromou laboratoř a zaplatila si test na přítomnost viru SARS-COV-2.  Druhý den  jí volá krajská hygienická stanice, že test jejího dítěte je pozitivní a vysvětluje jí, co vše to znamená. Jedna z prvních otázek byla, do jaké školky její dítě chodí…

A zde začal i náš příběh:
Dne 16. 6. 2020 nás informovala Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje, že jedno dítě z naší školky je pozitivní na COV-2. Od té chvíle jsme postupovali podle nařízení krajské hygienické stanice. Okamžitě jsme informovali všechny rodiče a LMŠ Jelínek jsme v souladu s tímto nařízením zavřeli. Všichni, kteří přišli v pátek 12. 6. do přímého kontaktu s dítětem, jsou v karanténě. Ta potrvá do 26. 6., kdy budou všichni otestováni. 
Krajská hygienická stanice nařídila dospělým, kteří přišli s dítětem do styku, a jeho rodinným příslušníkům podstoupit testy okamžitě. Všechny testy jsou v dané chvíli negativní, a to jak v rodině nakaženého dítěte, tak u všech průvodkyň lesní mateřské školky. Nakažené dítě je již úplně bez příznaků. Nikdo z dětí ani dospělých v karanténě nejeví příznaky onemocnění.

Z preventivních důvodů byl uzavřen i Lesní klub Koloušek, jenž sdílí areál Jelínkovy chaty. Zrušen byl i plánovaný sportovní den, kterého se měly účastnit i některé děti z LMŠ Jelínek.

V případě dvou dětí, které navštěvují LMŠ Jelínek a současně státní mateřskou školu v Kunštátě, není podle krajské hygienické stanice potřeba podnikat žádné mimořádné kroky. Totéž platí pro sourozence dětí v karanténě, které navštěvují základní školu. Rodiny své další děti nikam neposílají. Veškeré naše kroky  konzultujeme s krajskou hygienickou stanicí.

Věřím, že situace zůstává příznivá i v době, kdy čtete tento článek, a to nejen díky zodpovědnému rodiči na začátku, ale díky nám všem. Koronavirus již zavítal do všech koutů světa s tím už nic nenaděláme, jde jen o to, jak se k němu postavíme.

Tímto velmi děkujeme kunštátské firmě RONYENVI, která 26. 6. v naší školce zdarma provedla dezinfekci  ozónem.

Zora Javorská, výkonná ředitelka LMŠ Jelínek,