The Knowledge of Languages – a World without BordersOd listopadu 2020 do dubna 2023 se LMŠ Jelínek zapojila do dalšího mezinárodního vzdělávacího projektu “The Knowledge of Languages – a World without Borders”. Opět se jednalo o dvou a půl letý projekt mezi 5 mateřskými školami z Lotyšska, Turecka, Rumunska, Norska a ČR.

Projekt byl zaměřený na výuku cizích jazyků již v mateřské škole, především angličtiny, ale i jiných jazyků. V rámci projektu vznikla metodika a webová stránka, která kohokoli navádí jak učit cizí jazyk děti již od předškolního věku. Tento proces také pravidelně jednou týdně probíhal v naší školce. Součásti byla také mezinárodní setkání, hned první se mělo právě v listopadu 2020 konat u nás ve školce. Díky celoevropské druhé vlně koronaviru se tak bohužel stalo jen virtuálně. V dubnu 2022 se nám konečně podařilo se vidět s téměř všemi partnery v tureckém Anamuru, v červnu jsme navštívily Rumunskou Konstantu a opět se potkali s našimi partnery. Na konci září nás všichni partneři navštívili u nás v Kunštátě. Na konci března jsme se naposledy setkali v Norském Averøy.


Koordinátorka projektu: Zora Javorská

A jaké byly jednotlivé návštěvy si můžete přečíst v jednotlivých číslech kunštátského zpravodaje: červen – výlet do Turecka| srpen – výlet do Rumunska| listopad – návštěva u nás | květen – závěrečné setkání v norském Averøy

Pokud vás zajímají výukové materiály, které z projektu vznikly, můžete se inspirovat na stránce: https://nobordersforenglish.com/

Future Child, Green KindergartensOd září 2018 do srpna 2021 jsme vstoupili do dvouletého (kvůli covidu nakonec 3 letého) mezinárodního projektu „Future Child, Green Kindergartens “ v programu Erasmus +. Projekt byl zaměřen na sdílení dobré praxe a hlavním tématem je udržitelný rozvoj v předškolním vzdělávání. Partnery projektu byly další 4 mateřské školy, a to 2 ze Slovinska /soukromá Montessori školka Modra Pikica a státní mateřská škola Vrtec Galjevica z Ljubljaně/ a 2 z Norska / obě státní mateřské školy Linerla barnehage a jedna lesního charakteru Skårungen barnehage.

Lesní mateřská škola Jelínek byla prvním místem společného mezinárodního setkání. Během druhého listopadového týdne jsme měli příležitost přivítat a sdílet naši práci s 6 pedagogy z Norska a 6 pedagogy ze Slovinska. Bylo nám ctí představit Slavnost Sv. Martina, naši práci s dětmi v lese, ale i v zázemí chaty, seznámit je s vývojem a postavením lesních mateřských škol v ČR, ukázat jim Kunštát. Našim velkým překvapením byl nevšední počet mužů hlavně v norském kolektivu. Navázali jsme přátelství. V květnu 2019 jsme s naším týmem vyjeli do Norského Kristiansadnu a navštívili tamní školky. Bohužel do Slovinských školek jsme se podívali pouze virtuálně, díky pandemii. Projekt jsme zdárně dokončili a budeme se těšit na případné další setkání.


Koordinátorka projektu: Zora Javorská

Zde si můžete přečíst, jaká byla naše návštěva v Norských školkách.

Fotky z návštěvy norských a slovinských
pedagogů a pedagožek u nás ve školce

Děkujeme

Kontakt